12. 3. 2012

Povídání o stromech - Bříza bělokorá (Betula pendula)

Spanilá nevěsta zahalená v závoji něžně zelených lístků, co může být na jaře krásnější? Vždyť také její energie dokáže navodit dobrou náladu, posiluje cítění a smysl pro rodinu.

Myslím, že je to první a mnohokrát poslední strom, který malé dítě pozná. Coby pionýrskou rostlinu ji uvidíme nejen na haldách hlušiny při rekultivacích, ale zabydluje se i v okapech, na římsách a u nás dokonce vydržela asi půl roku ve spáře mezi cihlami komínu.

Jako bylina působí močopudně, užívá se proto při chorobách ledvin a močových cest. No to se na to podívejme – ona je skoro na všechno. Proti revmatismu, zánětu a odvápnění kostí, harmonizuje činnost slinivky, sleziny a léčí záněty ledvin. Pokud máte ještě nějaké vlasy, můžete na ně použít kůru z březové šťávy – budou jako nové.

Dřevo má středně tvrdé, žlutobílé až do šeda. Někdy má i středové, tenké, tmavé jádro. Snadno podléhá hnilobě, proto ji nedoporučuji na jakékoliv exteriérové konstrukce. Kdo pracně stloukl venkovní lavičku z břízy, která je mimochodem velmi hezká, mi může potvrdit, že do několika let si mohl pracovní postup zopakovat. Soustružníci ji mají rádi, protože prosychá i v kulatině do průměru 15 cm bez praskání.

Kdo trampoval, určitě má na zdi nebo v šuplíku placku z březového dřeva s umně vypalovaným obrázkem a znakem trampské osady. Dodnes se z březového proutí dělají březová pometla. Často se používá i jako palivové dřevo, protože dobře hoří i mokrá.

V nábytkařině se používá především ve formě dýhovaného nábytku. V poslední době je módní na skříňkách, skříních, stolcích, stolech a nábytku z ohýbané překližky.

Není březové poleno praskající v krbu lepší než nějaký ten nekonečný seriál v televizi?

Copyright © 2010 Michaela Peterková